
Obličky sú jedným z najdôležitejších vylučovacích orgánov tela.
- Fungujú ako priemyselná čistička odpadových vôd, s tým, že filtrujú krv – odstraňujú z nej odpadové látky, ktoré vznikajú pri bežnej látkovej výmene v svaloch a pri metabolizme bielkovín prijatých potravou. Všetko sa deje vďaka takmer dokonalej filtračnej sústave, pozostávajúcej z viac než milióna (v každej obličke) malých filtrov – nefrónov.
- regulujú množstvo vody a minerálov v organizme (sodíka, draslíka, chloridov, vápnika, fosforu)
- udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia
- podieľajú sa na riadení krvného tlaku cestou hormónov renín a angiotenzín, ktoré sa tvoria, keď v obličke poklesne tlak krvi
- ovplyvňujú krvotvorbu – riadia tvorbu červených krviniek produkciou hormónu erytropoetín
- produkujú hormón kalcitriol, známy ako aktívny vitamín D, ktorý pomáha udržiavať hladinu vápnika v krvi a vápnik viazaný v kostiach
Poruchy obličiek sa dajú spozorovať zmenou moču: jeho farby, pachu, množstva alebo čírosti. Ale mnohé ťažkosti obličiek sú zákerné, lebo napriek tomu, že sú závažné nemajú typický príznak a častokrát vôbec nebolia, skôr majú všeobecné účinky na telo.
Môžu sa prejavovať:
- nejasným pocitom únavy,
- svalovými kŕčmi,
- poruchami videnia,
- pocitom nevoľnosti,
- horúčkou,
- opuchmi – v oblasti očných viečok, členkov a iných častí tela.
Obličky sú dva orgány fazuľovitého tvaru (o fazuli sa zas zvykne hovoriť, že má obličkovitý tvar, takže tak nejako…). Ležia pod rebrami v zadnej časti brušnej dutiny, bližšie ku chrbtici. Dospelá oblička je 10-12 cm dlhá, 3-4 cm hrubá, 5-6 cm široká a váži 120-300 g.
Žiadne banány ani melón!
Diéta pri problémoch s obličkami obmedzuje príjem draslíka, takže pacienti si volia ovocie, s nízkou hladinou draslíka. Pozor na plody, kde je draslíka výnimočne veľa. Patria k nim banány, melón, mango, nektarinky, kivi, pomaranče, hrozienka a papája. Obličkovým pacientom sa odporúčajú jablká, broskyne, bobule, ananás, hrozno a sušené brusnice.