
Máte predstavu o tom, že z tukov sa priberá? Že sú príčinou obezity a chorôb?
Možno ste tejto teórií podľahli natoľko, že ste ich vylúčili zo svojho jedálnička? Alebo predsa len tuk v strave nie je pre vás strašiakom? Aké tvrdenia sú pravdivé? Potrebujeme vôbec tuk vo výžive
Ktoré si zadovážiť do domácnosti? Ktorých sa skutočne nemusíte obávať?
.extra panenský olivový olej, sezamový olej, maslo ghií, kokosový olej, organický loj a maslo zo zvierat chovaných na voľných pastvinách
.využiteľné zdroje zo semien a orechov, avokáda,mandľového mlieka, ale aj z rýb a syrov
Tuk je nosič chutí, dokonca pôsobí ako viazač – teda jednotlivé zložky v potravine viaže dohromady – presne tak, ako keď si pripravujete cesto na výborný linecký koláč! Aby sa múka a ostatné súčasti receptu dali miesieť, je nutné pridať do cesta margarín. Podobne to funguje aj v iných jedlách – hoci aj v obyčajnom jogurte. A presne to sa deje aj pri ich výrobe – aby sa z mlieka odstránil prebytočný tuk – technologickými postupmi sa odstráni, avšak zvyšná hmota je nechutná, výživa – nutričná hodnota ochudobnená, nedrží po hromade. Aby sa z toho dalo vyrobiť niečo oku lahodiace – primiešavajú sa do tejto hmoty škroby /možno GMO/, farbivá a ochucovadlá /E/, cukor…… Vznikne jogurt s 0% tuku – ale s kalorickou hodnotou a počtom sacharidom potravinou, ktorá v našom tele urobí presne to, čomu sme sa chceli vyhnúť – teda priberaniu!
To, že tuk môže byť aj dobrý aj zlý je aj nám jasné, preto upriamujeme pozornosť na správny výber a kvalitu tukov a olejov. Odoláte ale niekedy pečivu natretým klasickým čerstvým maslom? Je život o to, že si musíme aj takéto jedlo už navždy odoprieť? Všetko s mierou a s rozumom! Aj konzumácia tukov a zatúpenie tukov v jedle je dôležité!
Tuky by mali tvoriť 25-30 percent denného príjmu zo stravy. Sú jednou z nutných živín! Tuky, sacharidy a bielkoviny sú nerozlučná trojica!
Aká je úloha tukov v organizme?
Z hľadiska zdojov tuky rozoznávame na rastlinné a živočíšne.
Tiež na nasýtené / maslo, mas’t,slanina,palmový a kokosový tuk, tučné mliečne výrobky, mäsá a produkty z nich…/
Nenasýtené tuky / ryby a rastlinné oleje/ :
nenasýtené jednoduché mastné kyseliny – omega 9 /olivový, avokádový, arašidový, repkový …./
nenasýtené viacnásobné mastné kyseliny – omega 6 /hlavne slnečnicový, kukuričný…./
nenasýtené viacnásobné mastné kyseliny – omega 3 /rybí tuk, ľanový, konopný, vlašský…/
Živočíšne tuky by sa mali objavovať v našom jedálnom lístku v pomere 1/3 z celkového príjmu na deň, rastlinné oleje, orechy, semiačka, ryby, rastlinné tuky by mali tvorit 2/3.Trans tuky zo sladkostí, sušienok, polotovarov, čipsov….by sme mali minimalizovať. Podporujú vznik srdcovocievnych ochoreni, zvýšený cholesterol…..Nie len kvalita a zdroje tuku by sme si mali všímať! Pri výbere tukov na varenie a tepelnú úpravu tiež treba zbystriť pozornosť. Aj ten najkvalitnejší tuk sa môže stať naším nepriateľom zlým využitím v kuchyni!Tuky na tepelnú úpravu a tuky na studenú kuchyňu – to je nejzákladnejšie rozdelenie pri príprave aj tých najkvalitnejších a najzdravších receptoch. Pokiaľ tuk určený do šalátov alebo na záverečné ochucovanie jedál použíjeme na varenie, vyprážanie, restovanie, grilovanie – nie len že znehodnotíme jeho pozitívne vlastnosti, ale urobíme z neho tichého zabijaka! Stáva sa karcinogénnym!Používajte teda tuky na varenie a pečenie a nepodceňujte výber! Práve na tepelnú úpravu je vhodné práve maslo Ghí, bravčová masť … a ak olej, tak skutočne s označením, že je na to určený! Môže byť olivový, avokádový ….Tuky sú dobré a zlé. Tie dobré obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) a mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA). Zlé tuky sú zložené z nasýtených mastných kyselín (SAFA) a trans mastných kyselín (TFA). Podľa výskumov dnes konzumujeme nadmerné množstvo omega 6 polynenasýtených mastných kyselín z rastlinných olejov a málo omega 3 kyselín, ktoré sa ukrývajú v rybách, semenách a orechoch. Aj keď sú omega 6 kyseliny polynenasýtené a teda relatívne zdravé, vzhľadom k nevyváženému pomeru k omega 3 kyselinám, nám skôr môžu škodiť.
Trans tuky sú strašiakom samy o sebe. Vznikajú priemyselnou hydrogenáciou (stužovaním) tukov a zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Tieto tuky sú lacné, preto ich producenti potravín radi pridávajú do cukroviniek, čokolád, sušienok, stužených poliev a cukrárskych náplní. Tým sa určite radšej vyhnite.
Tuky sa samozrejme dajú tiež deliť podľa ich pôvodu na rastlinné a živočíšne a nemožno tvrdiť, že jedny alebo druhé sú zdravšie – vždy záleží na množstve. Aj keď sú rastlinné tuky skôr nenasýtené, napríklad tuk z kokosu alebo palmový tuk sú naopak nasýtené a tým pádom vedú k srdcovo cievnym ochoreniam. Kokosový olej je dnes veľmi propagovaný a obľúbený pre svoje domnelé kladné účinky, ale nášmu zdraviu skôr škodí. Naopak na tuk z kvalitných mliečnych výrobkov sme zvyknutí, pretože takéto produkty sú pre našu zemepisnú polohu prirodzené a organizmus sa s nimi vie vyrovnať relatívne dobre.
Mastné kyseliny možno rozlišovať aj podľa dĺžky uhlíkového reťazca na tie s reťazcom krátkym (mliečny tuk), stredne dlhým (mliečny tuk, kokosový a palmový olej) a reťazcom dlhým (živočíšny tuk). Tie s krátkym a stredne dlhým reťazcom sa vstrebávajú relatívne rýchlo, takže sú zo zdravotného hľadiska lepšie, než tie s reťazcom dlhým.
Čo sa týka tuku v našom tele, skôr sa verilo, že počet tukových buniek (adipocytov) je u človeka daný už v detstve a v dospelosti sa ich počet nemení, len sa bunky nafukujú a vyprázdňujú vplyvom hmotnostných výkyvov. Novinkou je nedávne zistenie, ktoré tvrdí, že aj v dospelosti sa tieto bunky môžu množiť (vplyvom hladoviek, nevhodných diét a následného priberania), a preto je každý nasledujúci pokus o redukciu ťažší.
Tuk potrebujeme na rozpúšťanie vitamínov, pre správnu funkciu mozgu a srdca, ochranu vnútorných orgánov a udržanie stálej teploty, tvorbu hormónov, ale tiež aby sme mali dostatok energie na prácu a koníčky. Nebojte sa jesť tuky, ale ich energetickú bohatosť nezabudnite vykompenzovať pohybom.