Chronický únavový syndróm
Prejavy tohto ochorenia sa po dlhé roky označovali rôznymi názvami (myalgická encefalomyelitída, syndróm chronickej neuroendokrinoimunitní dysfunkcie a i.).Pojem chronický únavový syndróm je však najpoužívanejší. Najčastejšie sa vyznačuje pocity hlbokého a dlhodobého vyčerpania, poruchami spánku, zlým sústredením, depresiami, bolesťami kĺbov a svalov, bolesťou v krku, zvýšenou teplotou … Stále sa vedú spory o tom, či je únavový syndróm špecifické ochorenie alebo len súbor spolu nesúvisiacich príznakov .
Konkrétne príčina vzniku chronického únavového syndrómu nie je doposiaľ známa, väčšinou sa však odborníci zhodujú na tom, že významnú úlohu tu zohráva oslabený imunitný systém v kombinácii s fyzickým i psychickým preťažením (približne 60 percent postihnutých tvorí alergici), niektorí trpia aj rôznymi autoimunitnými ochoreniami (lupus a pod). Ďalšie možné a často uvádzané príčiny môžu byť stres, poruchy centrálneho nervového systému, svalového metabolizmu, spánku a iné. Aby toho nebolo málo, pripisuje sa chronickému únavovému syndrómu aj vplyv toxínov zo znečisteného prostredia, nízkemu krvnému tlaku a abnormálne hormonálnej aktivite.
Tipy pre správnu výživu
Únavu môže vyvolať akýkoľvek nedostatok nutričných látok, preto je najprv dôležité vhodne upraviť jedálniček – strava by v tomto prípade skutočne mala byť rozmanitá a vyvážená, dôraz by sme mali dať na zvýšený príjem vlákniny a antioxidantov – čerstvé ovocie a zelenina, šťavy z nich, celozrnné produkty , strukoviny, ďalej dostatok kvalitných bielkovín (pozor na predávkovanie, ktoré má na únavový syndróm rovnaký dopad ako malnutrície).
Doplnky stravy sú v liečbe únavového syndrómu prakticky nevyhnutnosťou – k multivitaminovému prípravku pridajte vitamín C spolu s bioflavonoidmi. Imunitný systém skvelo podporíme užívaním omega-3 kyselín (2 gramy denne) a echinacei (echinacea). Účinok tejto kombinácie bude oveľa silnejší, ak pridáme sladké drievko, sibírsky ženšen (obidva lieky posilňujú nadobličky, ktoré vylučujú hormóny neutralizujúce stres), koenzým Q10 (posilňuje srdcovú činnosť) a B komplex (podporuje tvorbu energie a má protistresové účinky).
Mnohí odborníci odporúčajú vyskúšať rôzne relaxačné techniky (meditácia, joga), populárna je tiež muzikoterapia.