
Aby detoxikácia bola bezpečná.
Detoxikácia sa stala tak často spomínaným pojmom, až sa stala akousi samozrejmosťou. Ani nás nenapadne zamýšľať sa nad jej negatívami – vidíme vždy len to pozitívum, ktoré by nás po detoxikácii malo čakať. Ale naozaj čaká??? Viete, čím všetkým prechádza naše telo a orgány, ak sa rozhodneme pre ich očistu? Pomáhame svojmu telu, alebo je to len naša predstava,naše očakávanie?
Najlepšou detoxikáciou a očistou pre organzmus je pravidelná konzumácia pestrej stravy. A čo si pod tým pojmom máme predstaviť?
Bezhlavo striedame “očistné dni alebo kúry”, narážame na nedostatok pevnej vôle, sebakontroly a svoje konanie obhajujeme tým, že zajtra začnem od znova, odložím to na “pondelok” – cez víkend si ešte doprajem ….
Počas detoxikácie sa do krvného riečisťa dostáva množstvo toxínov a telu škodlivých látok. Keďže pečeň a obličky sú pri procese deto xikácie zaťažované nejviac / pretože pečeň musí krv zbavovať nečistôt, obličky naopak vypudiť negatívne látky z tela von / ešte pred samotným “detoxom” by sme mali venovať práve zvýšenú pozornosť práve im! Na komplexný detox ich pripraviť a posíliť!
Predovšetkým v jarnom období bývajú práve pečeň a žlčník pomerne často oslabené. Majú priamy vplyv na množstvo ochorení – od bežných až po tie najťažšie a najhoršie.Toxická záťaž v pečeni spôsobuje jej únavu a postupné zlyhávanie a poškodzovanie. Únavu jej zapričiňujeme jednak tým, ak náš životný štýl nie je ukážkový, ale paradoxne aj tým, ak sa vrháme hlava nehlava do detoxikácie.
Ak ste sa už pre nejaký spôsob očisty rozhodli – zvážte ju a prehodnoťte skutočné možné riziká:
1, Viete, či je vaše pečeň, žĺčnik a obličky a vôbec organizmus v dobrom zdravotnom stave?
2, Je kúra, ktorú plánujete na sebe vykonať pre vás vhodná?
3, Ste odhodlaný, že ak očistu začnete, aj ju dokončíte? Máte naštudovaný jej postup, trvanie, ale napríklad aj adekvátne referencie?
Ak sa totiž do očisty pustíte a metabolické pochody v organizme začnú, nie je vhodné tento proces prerušiť. Inak si môžeme poriadne zavariť!
Ako funguje organizmus, pokiaľ sa oň patrične staráme?
Ľudský organizmus vie likvidovať všetok odpad látkovej výmeny. Je tak nastavený. Avšak len do chvíle, kedy ho nezamoríme – čo v dnešnej dobe nie je až takým problémom, však? Konzumujeme množstvo aditív, nekvalitnú stravu …, ak k tomu pridružíme stres, chemické látky, s ktorými prichádzame do kontaktu … Časté jedenie, množstvo stravy a ukladanie tuku sa tiež poriadne vypomstí!
Kedy reaguje nadmerným vylučovaním odpadu?
Pokiaľ sa odpadové látky začnú hromadiť, prejavovať sa to môže oslabením imunity, častejšími výskytmi ochorení, horúčky, opuchov, organizmus sa snaží neutralizovať toxíny napríklad zápalom, začervenaním, výtokom, hnisaním ….
Ako sa prejavuje zvýšená tvorba množstva odpadu a jeho ukladanie?
Ľahšie formy sa môžu prejaviť ako obezita 1. stupňa alebo naopak – prudké straty hmotnosti, chudnutie. Môžu vznikať polypy, lipómy… Organizmus sa čiastočne zbavuje toxínov či už formou zápalov, alebo zvýšením sekrécie slizníc. Ich stav sa môže zlepšovať alebo zhoršovať. Ak sa takéto prejavy týkajú aj nás, mali by sme konečne zabrať a organizmu pomôcť – malo by sa zbavovať sa odpadu! Je nutné vylepšiť svoju životosprávu. Takýto priebeh hromadenia toxínov sa nám môže vymknúť spod kontroly a dochádza k poškodeniam buniek – ochorenia sa menia na chronické, čiže nevyliečiteľné! Toto štádium ukladania toxínov sa prejavuje individuálne – často však ako napríklad ako predčasná menopauza, syndróm chronickej únavy, depresie,migrény, poruchy metabolizmu a látkovej výmeny, ťažkosti so srdcovo cievným systémom …
Kedy je už naozaj zle nedobre?
Hlavne ak v našom zdravotnom stave nastane rapídne zoršenie, degeneratívne poškodenie buniek a to je zachytené aj v krvných parametroch. Ide hlavne o poškodenie pečene, zraku, zažívacieho traktu – najmä hrubého čreva ….
A hrubé poškodenie organizmu v dôsledku nahromadených toxínov?
Uvedomujme si, že ukladanie toxínov prebieha postupne. Najskôr sa zanášajú povrchové tkanivá – koža, sliznice ústnej dutiny a dýchacích ciest. Nasledujú tkanivá tráviaceho traktu, žlčníka, pečene, pankreasu, obličiek, priedušiek a pľúc, pohlavných orgánov a endokrinných žliaz. Neskôr na našu nepozornosť doplácajú telesné tekutiny /lymfatický systém, krv, miazga/, tkanivá očí, chrupavky,kĺby,svaly,kosti.
Keď intoxikácia organizmu dosiahne určitú hranicu, dochádza k ťažkým poruchám, vrátane rakoviny. Preto by sme pri očiste organizmu mali postupovať od povrchových orgánov k vnútorným.
A aké sú prejavy jednotlivých orgánov ak sú zamorené toxínmi?Ako podporiť ich regeneráciu?
Ako správne detoxikovať organizmus?
Zmyslom správnej detoxikácie nie je siahnúť ihneď po dolnkoch výživy, investovať do extra procedúr. Zmeniť by sme mali hlavne jedálniček a životný štýl. Čo však nie je celkom jednoduché, však?
Čo však treba vedieť – že sú potraviny, ktoré sa v našom tele detoxikáciu a očistný proces podporia, no aj také, ktoré dokážu organizmu poškodiť. Nie každému vyhovujú všetky potraviny a dívať sa na na ako na úplne jasnú a vhodnú potravu pre všetkých nie je celkom správny postoj. V tejto chvíli si nikto z nás asi nedokáže povedať 100%, že toto mi sedí a toto nie. Preto je ideálne pozrieť sa do organizmu cez krvné parametre a zistiť, ktorý orgán v tele pracuje tak ako má, a naopak, ktorý má evidentne problémy fungovať. Práve týmto spôsobom môžeme lepšie vyšpecifikovať okruh pozitívnych potravín a vyúčiť na určitý čas negatívny.
Jednoznačne však o potravinách ako cukor, lepok môžeme hovoriť ako o všeobecnej hrozbe. Tie treba aspoň na istý čas a počas detoxu vylúčiť úplne.
Druhy detoxikácie a možnosti očistenia orgánov?
S čím všetkým nám môže detoxikácia a očista organizmu pomôcť?
A ako začať?
S úpravou jedálneho lístka a vylúčením základných toxických potravín už dnes. /cukor,múka – resp. lepok,mlieko – kvôli tvorbe hlienom v črevách…./. Tiež zvýšením príjmu čistej vody. O všetkých ostatných metódach je dôležité poradiť sa a prispôsobi’t ich súčasnému stavu tela, životnému štýlu a organizmus vopred zdiagnostikovať!
Aké sú negatívne účinky detoxu a ako ich zmierniť?
Migréna, zvracanie, hnačky alebo zápcha, nervozita, únava ….. aj to nás môže čakať, pokiaľ je naše telo toxínmi zaplavené – vypudenie odpadu z tela je niekedy nepríjemné a treba si pomôcť:
-zvýšiť príjem tekutín, aby sa mohli uvoľnené toxíny dostať z organizmu von – ak túto zásadnú vec porušíme, stav sa nám môže len a len zhoršiť
-podporiť detox správne načasovanou a odporúčanou procedúrou: môžete využiť očistné masáže, lymfodrenáž, detoxikačné vaničky a náplaste