Jarná únava – detoxikácia organizmu alebo chronický únavový syndróm ?
Každý z nás pozná jarnú únavu … sme vyčerpaní, spomalení, nič sa nám nechce. Príčinou sú dlhé zimné večere, kedy si dopraje každý človek viac jedla, väčšinou v teple svojho domova, pri televízii a pritom sa zabúda na aktívny pohyb.Kým však navonok hodujeme, vo vnútri tela náš žalúdok trpí. Konzumujeme veľa jedla naraz a náš tráviaci systém nestíha tráviť tak rýchlo, ako jeme. Aby si pomohol začne prebytočné jedlo, ktoré nestihne stráviť, ukladať. Spolu s prebytočným jedlom sa vo vnútri tela ukladajú aj toxíny, ktoré zaťažujú organizmus, ako napríklad ťažké kovy, konzervačné látky, antibiotiká, lieky, pesticídy, plesne, baktérie…
- Ak nie ste spokojní s tým, ako Váš organizmus zvládol toľký príval potravín, určite Vám prospeje “prečisťovacia kúra” (detoxikácia). Znamená vnútornú očistu organizmu od škodlivých toxických látok. Detoxikáciu možno vykonávať u každého človeka, nezáleží na veku ani na pohlaví. Pri detoxikácií dochádza k uvoľňovaniu toxických látok a hlienov z tela.
Zelené potraviny sú pri detoxikácii organizmu vynikajúcou pomôckou. Po očiste sa lepší fyzická i duševná hladina človeka, pribúda sexuálna energia, urýchľuje sa metabolizmus, povzbudzuje sa imunitný systém, lepší sa okysličenie krvi, skvalitňuje sa spánok…Pri detoxikácii je dôležité, aby sme telo zásobovali dostatkom vody – dodržiavali pitný režim. Denne by sme mali vypiť 2 až 4 litre vody. Najlepšia je neperlivá voda, voda priamo z prírodného prameňa alebo bylinkový čaj bez cukru. Pitím dostatočného množstva vody podporíme vylučovanie jedovatých látok z tela.
Dôležitým krokom detoxikácie je zbaviť sa alebo aspoň obmedziť naše zlozvyky, ako je fajčenie, konzumácia čokolády, kávy a alkoholu. Keď už sa rozhodneme zmeniť stravu, dopriať si vnútornú očistu, samozrejmosťou je aj vonkajšia očista. Doprajte si tiež raz za čas saunu alebo masáže! A netreba zabúdať na aktívny pohyb, či už vo forme prechádzky, turistiky alebo cvičenia!
Má príznaky ako takmer každá iná choroba
Veľmi nepríjemné sú aj bolesti hlavy, nespavosť a depresie, ktoré vás môžu trápiť, ak trpíte chronickým únavovým syndrómom. Symptómami sú aj zvýšená teplota, bolesti v krku, bolesti svalov a hlavy, čo môže byť pre mnohých prekvapujúce zistenie. Netreba však zabúdať, že tento syndróm patrí medzi ochorenia, preto má i takéto príznaky.
Príznaky chronického únavového syndrómu:
- Porucha pamäte a koncentrácie.
- Malátnosť po nejakej námahe (extrémna dlhotrvajúci únava a nevoľnosť po fyzickej alebo psychickej činnosti).
- Poruchy spánku.
- Bolesť svalov.
- Bolesti kĺbov, ale bez opuchu a začervenania.
- Bolesti hlavy.
- Bolesť v krku, ktorá sa často opakuje.
- Zväčšené uzliny v krku.
Jeden z hlavných rozdielov medzi jarnou únavou a chronickým únavovým syndrómom je ten, že jarná únava má miernejší priebeh. Dá sa jednoduchšie liečiť, stačí len doplniť vitamíny a minerály a pridať pohyb, a jarná únava časom zmizne. Zdravá strava a pohyb však pri chronickom únavovom syndróme rozhodne nestačia