
Nechty – zrkadlo nášho zdravia
Nedostatok železa
Zmenená farba nechtov – šedá – je prirodzená u starších ľudí. Môže však vypovedať o nedostatku železa. Problém sa prejaví aj akousi preliačinou dovnútra nechtu, takže ten má potom tvar lyžičky …
Žltačka (hepatitída)
Biele nechty s tmavými okrajmi alebo zažltnuté signalizujú problémy s pečeňou – väčšinou žltačku. Tá sa všakprejavuje aj inými príznakmi – napríklad bolesťami brucha, kĺbov a celkovou únavou.
Ťažkosti s pľúcami
Na rukách sa to odrazí namodralými nechtami – tento odtieň napovedá, že pľúca majú nedostatok kyslíka.
Kožné ochorenia (psoriáza – lupienka)
Lupienka najčastejšie napáda vlasatú časť hlavy, kolená, lýtka, lakte. Na nechtoch sa táto diagnóza môže prejaviť drobnými bodkovanými dierkami.
Plesne
Žlté nechty bývajú dôsledkom hubovitej plesne – keď sa infekcia nelieči, nechty slabnú a lámu sa. Neliečené infekcie vedú tiež k pomalému poškodeniu nechtovej platničky. Žlté alebo hnedé nechty zase mávajú silní fajčiari.
Únava a padanie vlasov
Biele škvrny na nechtoch vyskytujú pomerne často a bývajú prejavom únavy alebo vypadávanie vlasov – tieto dva javy idú často ruka v ruke. Mnohí z nás sa mylne domnievajú, že sa jedná o nedostatok vitamínov alebo minerálov.
Zlé trávenie
Pozdĺžne ryhy na niekoľkých nechtoch môžu signalizovať zlú činnosť zažívacieho ústrojenstva (ťažkosti so žalúdkom, pankreasom a podobne), ale môžu byť aj dôsledkom horúčky alebo otravy organizmu. Ryhované nechty bývajú aj známkou poškodenie zárodočnej nechtovej vrstvy. Priečne ryhovanie vzniká kvôli vyššiemu obsahu škodlivín v organizme, a preto sa často objavuje na palcoch fajčiarov.
Znížená funkcia štítnej žľazy
Lámavé nechty sú veľmi často spojené so zníženou funkciou štítnej žľazy. Túto poruchu sprevádza aj suchá koža a lámavosť vlasov. Nechty sa lámu aj pri častom používaní lakov. Lámavosť môže byť aj signálom aterosklerózy (kôrnatenia ciev).
10 rád pre zdravé nechty
1. Pekné a zdravé nechty vyžadujú dobrý zdravotný stav, správnu výživu, pohodu a pohyb.
2. Jedzte veľa mliečnych výrobkov a pite mlieko. Sú bohaté na vápnik.
3. Vitamín D si dopĺňajte z rybieho tuku, sardiniek a tuniaka.
4. Ak máte slabé nechty, pomôžu vám potraviny s vysokým obsahom železa – doprajte si preto veľa orieškov a rastlinného oleja.
5. Musíte organizmu zabezpečiť aj dostatočný príjem zinku, selénu a horčíka. Keď vám chýba, začnite užívať lieky, ktoré sú určené špeciálne na výživu nechtov, vlasov a pokožky.
6. Zdrojom zinku sú tekvicové semienka, pšeničné klíčky, tofu, droždie …
7. Železo obsahujú šošovica, sezam, sušené marhule, mak, kokos a žihľava.
8. Horčík nájdete v brokolici, mandliach, čínskej kapuste a kukurici.
9. Pre rast nechtov je dôležité zásobovanie organizmu aminokyselinami (proteíny), najmä cystínom. Cystín sa podieľa na tvorbe keratínu a má pre rast nechtov stimulačný a regeneračný efekt (nachádza sa najmä v cibuli, póre a cesnaku).
10. Jednou z najlepších živín pre nechty je kyselina gama-linoleová, nachádzajúca sa v pupalkovom oleji.