Pitný režim
Doležitosť dodržiavania pitného režimu pri chudnutí.
Pre zdravie je dostatok tekutín kľúčova vec. Pri chudnutí je pravidelné pitie nevyhnutné.
Pite pravidelne, najlepšie raz za hodinu pohar čistej vody, počas celého dňa, každú hodinu. Môžete si ju ochutiť niekoľkými kvapkami citróna, no pre účinnost chudnúceho procesu bez cukru. Najlepšie čistú vodu, minerálne vody, zeleninové a ovocné šťavy, čaje (Zelený čaj, či čaj Pu-erh sú často považované za spojencov pri chudnutí, dávame však pozor na predávkovanie - obsahujú kofeín). Veľkú opatrnosť zdôrazňujeme pri pití kávy, ktorá obsahuje kofeín a má za následok zadržiavanie vody v tele. Kofeín je návykový a keď ho prestaneme konzumovať, vyvoláva abstinenčné príznaky , vrátane psychickej a biologickej závislosti. Naozaj sa správa ako droga. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém podobne ako kokaín a súvisí s radom patologických javov , ako sú :
- zrýchlený pulz, vysoký krvný tlak, cukrovka, zlyhanie obličiek, žalúdočné vredy, rakovina pankreásu, hučanie v ušiach, chvenie svalov, nepokoj, zlý spánok, podráždenosť tráviaceho traktu. Konzumovaná spolu s jedlom núti potravu, aby predčasne opustila žalúdok a tiež spomaľuje pohyby čriev. Pomaly pracujúce črevá, plné nestrávenej potravy, vážne prispievajú k vzniku zápchy. Samotná káva si vyžaduje na svoje vylúčenie cez obličky 24 hodín. Dvadsaťštyri hodín trvá, kým sa jediná šálka kávy alebo čaju dostane cez obličky a močovody. Viac ako jedna šálka kávy alebo čaju v priebehu 24hodín spôsobuje týmto orgánom obrovskú záťaž.
Najlepším spôsobom ako si chránit zdravie a popritom podporiť správnu funkciu metabolizmu je piť čistú vodu. Voda pomáha preplachovať obličky a pečeň, čo podporuje odstraňovanie nežiadúcich látok
- znižovať riziko vytvorenia žlčníkových a ľadvinových kameňov
- zbaviť sa zápchy
- znižuje riziko bolesti hlavy
- udržať optimálnu aktivitu mozgu
- regulovať telesnú teplotu
- udržiavať hladinu energie
- hydratovať pokožku.
Koľko vody máme piť?
Je užitočné vedieť, že keď cítime smäd, je to signál tela, že celková hladina tekutín klesla o 2%. To znamená , že množstvo vody, ktorá obklopuje bunky, kleslo pod optimálnu hladinu, čo vedie k 20% strate telesnej energie. Vzorec pre doporučený príjem tekutín sa odvíja od hmotnosti človeka.
Svoju hmotnosť vynásobíme koeficientom 0,035 a výsledok je doporučená denná dávka tekutín v litroch.
Príklad: 64 kg x 0,035 = 2,24 litrov tekutín denne
Ak máme nadváhu, za každých 11 kg hmotnosti naviac sa k doporučenej dennej dávke tekutín pripočíta 0,25 litra.
Za teplého počasia, v prípade nadmerného potenia, pri zvýšenej fyzickej námahe, v prípade redukcie hmotnosti, počas očistných programov je potrebné zvýšiť príjem tekutín.
Väčšinou pijeme málo a jednoducho sa to musíme naučiť.
Okrem vody máme ešte iné alternatívy vhodných tekutín:
- veľmi slabé bylinkové čaje
- slabá citronáda
- čerstvá ovocná alebo zeleninová šťava doriedená pitnou vodou.
Pri pití iných nápojov by sme mali dodržiavať nasledujúce zásady:
- Ku káve, čiernemu čaju, mlieku vždy podávame pohár pitnej vody.
- Alkohol a nápoje s obsahom kofeínu sa nerátajú ako rovnaký objem vody, lebo zvyšujú vylučovanie vody z tela močom, v dôsledku čoho je telo dehydratované.
- Minerálky s vysokým obsahom anorganických látok nemajú prekročiť objem 3 dcl denne.
Čerstvé ovocie a zeleninu a niektoré druhy polievok si môžeme pripísať na konto pitného režimu.
Kedy a ako piť
Naše ľadviny sú behom jednej hodiny schopné spracovať objem 300-350 ml vody. Pokiaľ pijeme naraz väčší objem tekutín , ľadviny to nezvládajú a močom odchádzajú aj potrebné minerálne látky, stopové látky a vitamíny. Preto nie je možné piť do zásoby. Rozdeľme si preto svoju dennú dávku tekutín do niekoľkých menších dávok.
Po 19-tej hodine ukončime pitný režim, aby sme na noc nezaťažovali močový mechúr a zároveň sú ľadviny večer v energetickom útlme.
Ako sa dá rýchlo overiť, či máte v tele dostatok tekutín? Asi najjednoduchší test na stav hydratácie je farba a množstvo moču.
- Množstvo moču: ak pijete málo tekutín, telo si veľkú časť z nich „nechá“ pre seba. Nevylúči ich močením. Preto ak chodíte močiť len zriedkakedy a je „toho“ ešte aj málo, pijete málo.
- Farba moču: Čím je farba moču tmavšia, tým horšie. Zlým signálom teda je zriedkavé močenie malého množstva moču, spravidla tmavšej farby. Svetložlté alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.
Kritérium farby moču však nemusí platiť pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad pečeň), alebo rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo.