
Recepty starých mám na prechladnutie
Kurací vývar
Horúci vývar možno nie je vedecky podloženým liekom proti nachladnutiu, ale z nejakého dôvodu pomáha. Teda ten domáci. Silný a horúci vývar telo prehreje a dodá mu silu. A tu v boji s vírusmi či baktériami potrebuje. Mimochodom, asi pred desiatimi rokmi sa uskutočnila dokonca vedecká štúdia, ktorá mala odpovedať na otázku, či je sila kuracie polievky v boji s nachladnutím len poverou, alebo či je skutočná. Výsledky síce odhalili v kuracom vývare nejaké protizápalové látky, ktoré by mohli telu pomôcť, problém však je, že nie je ako účinky preveriť – nepodarilo sa totiž nájsť pre kontrolu zodpovedajúce placebo.
Vitamín C
Ako už ste raz prechladnutí, branie vitamínu C vás nezachráni. Účinky vitamínu sa prejavia len vtedy, keď ho beriete dlhodobo a pravidelne. Ani vtedy vás síce pred samotnou nákazou neochráni, ale podľa jednej zo štúdií skracuje jeho priebeh. Iný výskum ale tvrdí, že u ľudí s dobrou fyzičkou (predovšetkým u profesionálnych športovcov) skutočne vďaka vitamínu C vzniká ochrana pred nachladnutím. To ale bohužiaľ nie je prípad väčšiny z nás …
Echinacea
Pre účinky echinacey v boji s nachladnutím existuje ešte menej vedecky overených dôkazov ako u vitamínu C. Ale jedna zo štúdií potvrdila, že ak užívame echinaceu každý deň, je riziko nákazy nižšie až o 58%, navyše doba choroby sa skráti o 1,4 dňa. Ďalší výskum však tieto závery spochybnil. Rozhodnutie je teda na nás, pravdou je, že bylinke sa pripisuje vplyv na posilnenie imunitného systému.
Cesnak
Cesnak je prírodným antibiotikom a prospieva nášmu organizmu v mnohých smeroch. Mnoho ľudí ho ale nevyhľadáva kvôli pomerne výraznej a ostrej aróme. Ak vás ale chytí nejaké to prechladnutie, oplatí sa odpor prekonať. Ideálne je uvariť si horúcu Cesnačku. Nielenže dodáte telu veľa prospešných látok, ale ešte ho aj poriadne prehrejete.
Zázvor
Ďalším skvelým pomocníkom z prírody v boji s nachladnutím je čerstvý zázvor. Pôsobí protizápalovo a navyše zahrieva, a to doslova. Uvarte si z neho zázvorový čaj a pekne sa vypoťte. Uvidíte, že sa vám uľaví.
Med
Med, okrem toho, že jeho prostredníctvom dodáte telu veľa vitamínov a minerálov, pomáha predovšetkým pri kašli. Štúdie preukázali, že ak dáte dieťaťu lyžicu medu pred spaním, kašeľ sa zmierni (a u dospelých to tiež určite funguje). Ak je na vás samotný med príliš sladký, pridávajte si ho do čaju. Ale pozor, príliš horúci čaj v ňom časť cenných živín zničí!
Teplo, pokoj a veľa tekutín
Čo je však u prechladnutia a jeho liečby podstatné, je dopriať svojmu telu dostatok energie pre boj s chorobou. Jedným z dôvodov, prečo sa naše deti z nachladnutia väčšinou po pár dňoch vyliečia, je, že ich donútime odpočívať v teple a lejeme do nich čaj po hektolitroch. U seba na to občas zabúdame. A práve to sa nám môže vypomstiť – čo začne ako nevinná nádcha a škrabanie v krku, sa dokáže v prípade prechodenia premeniť napríklad v zápal dutín alebo priedušiek. Nepodceňujte prechladnutie a doprajte si pri ňom, ak je to aspoň trochu možné, pohodlie postele alebo gauča s dekou a množstvom tekutín. Za pár dní bude zase ako rybičky.
Kvapky do nosa
Či už pomocou spreja alebo klasického kvapkadla, vypláchnuť si nosovú dutinu nie je nikdy na škodu, naopak. Jednak si nos uvoľníte od hlienu, jednak vyplavíte aj baktérie či vírusy. A čím si nos vypláchnuť? V podstate stačí aj teplá voda, ale osvedčila sa aj minerálka alebo napríklad slaný roztok (pozor ale, nech to so soľou nepreženiete, narobili by ste vo výsledku viac škody ako úžitku).
Para
Inhalovanie pary je jedným z najlepších receptov na prehriatie a uvoľnenie dutín. Môžete zvoliť klasický postup, teda hrniec horúcej vody (kvapnúť do nej môžete napríklad eukalyptový olejček, ale osvedčil sa aj harmančekový alebo mätový odvar) a uterák cez hlavu. Trochu modernejší (a na riad menej náročná) verzia inhalovania je namočiť mäkkú špongiu a na chvíľku ju nahriať v mikrovlnnej rúre. Potom ju – až vám nebude hroziť, že sa oparíte – priložiť na tvár a dýchať cez ňu.