
Nebezpečné deodoranty ???
Ešte ste o parabénoch nepočuli? Stačí vojsť do kúpeľne, zobrať do rúk akýkoľvek výrobok a prečítať si jeho zloženie. Hľadajte látky obsahujúce vo svojom názve tieto látky:
• Methyl p-hydroxybenzoate alebo methylparaben (E218)
• Ethyl p-hydroxybenzoate alebo ethylparaben (E214)
• Propyl p-hydroxybenzoate alebo propylparaben (E126)
• Butyl p-hydroxybenzoate alebo butylparaben
• Benzyl p-hydroxybenzoate alebo benzylparaben
Čítajte zloženie!
Opatrnosť je namieste pri týchto zložkách:
Silikón – (dimethycone, methicone). Jeho molekuly ostávajú na povrchu pleti, čím viažu maz, nečistoty a baktérie. Dlhodobé užívanie produktov s obsahom silikónu môže spôsobiť alergiu, na pleti akné alebo vyrážky. Silikón obsahujú hlavne make-upy, pleťové séra, kondicionéry a vlasové masky.
Minerálny olej - priehľadný, bezfarebný olej je vedľajším produktom spracovania nafty. Je lacný a tvorí zložku olejov aj pre bábätká. Používa sa v hydratačných prípravkoch, leskoch na pery, rúžoch a vlasových géloch. Obalí kožu ako fólia a zabraňuje vylučovať toxíny.
Ďalšou nebezpečnou látkou je sodium lauryl sulfate (SLS), vďaka ktorému kozmetika krásne pení. Pridáva sa do mydiel, šampónov, prípravkov na holenie, zubných pást a pien do kúpeľa. Takisto spôsobuje alergické prejavy na pokožke.
Ortuť - tento ťažký kov možno ešte vždy nájsť v niektorých maskarách, očných kvapkách, či lokálnych liekoch. Je to známy alergén a neurotoxín. Hľadajte tieto názvy: timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan ortuťnatý, fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm.
Kamennouhoľný decht - tento chemický derivát uhlia obsahujú prípravky proti suchej a sčervenanej koži, šampóny proti všiam a lupinám. Pridáva sa aj do peny do kúpeľa a farieb na vlasy. Ide o známy karcinogén v Európskej únii od roku 2004 zakázaný.
Formaldehyd - Americký Úrad na ochranu životného prostredia ho pokladá za pravdepodobný karcinogén, toxín poškodzujúci imunitný systém a dráždiaci kožu. Nájdete ho v lakoch na nechty, prípravkoch na ich spevnenie, vo farbách na vlasy, v lepidlách na umelé mihalnice a v šampónoch. Európska únia ho zakázala pridávať do kozmetických produktov. Na štítkoch hľadajte: formaldehyd, formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, oxymetylén, DMDM hydantoín, diazolidinylmočovina, imidazolidinylmočovina.
Olovo - rozsiahly prieskum rúžov na pery v USA potvrdil, že až 61% obsahuje stopy olova. Často išlo o veľmi luxusné rúže, v ktorých obsah olova až 12-násobne prekračoval bezpečnostné limity. Olovo možno nájsť aj vo farbách na vlasy, kde sa niekedy uvádza ako octan olovnatý. Je to nebezpečný neurotoxín, karcinogén a endokrinný disruptor, ktorý narúša hladinu hormónov v tele.
Ftaláty - nachádzajú sa v rozličných výrobkoch osobnej hygieny či kozmetických produktoch. Podľa Environmentálnej pracovnej skupiny a Greenpeace sa ftaláty skrývajú v arómach, parfumoch a parfumovaných výrobkoch, ako sú dezodoranty či pleťové vody. Narúšajú hladinu hormónov, poškodzujú pečeň, obličky a pľúca a vyvolávajú rakovinu. V priemysle sa používajú ako zmäkčovadlá. V Kalifornii a Európskej únii je zakázané pridávať ich do hračiek pre deti. Vyhýbajte sa výrobkom s arómou či parfumom.
Mastenec – ešte stále sa pridáva do detských zásypov a ako vlhkosť pohlcujúca zložka do očných tieňov, farieb na líca či dezodorantov. Pokiaľ ide o pôsobenie na organizmus, mastenec pripomína azbest. Súvisí s rakovinou vaječníka a pravdepodobne pôsobí toxicky na dýchaciu sústavu. Označuje sa ako mastenec, talk, talkum či steatit.