
Prostata – prináša pôžitok i starosti…
…asi preto je ženského rodu!
Prostata: alebo aj predstojná žľaza, je malý orgán, medzi močovým mechúrom a konečníkom, a obklopuje močovú trubicu. Tento orgán sa nachádza len u mužov a produkuje prostatickú tekutinu, ktorá vyživuje a transportuje spermie.
Prostata sa behom života muža mení, od narodenia je vo veľkosti hrášku, a v puberte dochádza k miernemu zväčšeniu. V dospelosti sa začne rýchlo zväčšovať po 20. roku života dosahuje normálnu veľkosť a tvar.
Prostata je taktiež najčastejším miestom výskytu močovo-pohlavnej sústavy. Po 40. Roku života sa u väčšiny mužov začne zväčšovať, a dochádza k vzniku veľmi častého problému a to benígnej hyperplazie prostaty, čo znamená nezhubné zväčšenie prostaty , spôsobené jej zväčšením. Tento problém sa najčastejšie prejavuje pocitom namáhavého močenia, bolesťami alebo dráždením pri močení.
Ďalším častým problémom je prostatitída , čo znamená akútny alebo chronický zápal prostaty a taktiež rakovina prostaty . Najčastejšou príčinou prostatitídy býva bakteriálna infekcia, a môže byť i pôvodcom niektorých pohlavných ochorení. Zväčšovanie prostaty alebo jej zápal môže ohroziť funkciu ľadvín.
V priebehu života a dospievania muža rastie prostata dvakrát. Prvým obdobím je puberta, kedy sa jej veľkosť niekoľkonásobne zväčší. Po krátkom období pokoja potom začína opäť rásť po 25. roku veku. No napriek tomu, že takmer celý život rastie, obyčajne začne mužom spôsobovať problémy až po päťdesiatke.
Ako sa správne stravovať pri prevencii a ochoreniach prostaty?
Rovnako ako pri všetkých ochoreniach hrá významnú úlohu životný štýl. Medzi najčastejšie citované príčiny vzniku patria : fajčenie, alkohol, kofeín. Do jedálnička je doporučené zaradiť dostatok čerstvej zeleniny ( hlavne brokolice) , cereálne výrobky, vyhýbať sa studenému počasiu a vlhku.
Z doplnkov stravy je vhodné zaradiť multivitamínové prípravky s obsahom zinku optimálna dávka 15 mg najlepšie v organickej –živej podobe.
Ďalej zameriame pozornosť na kombináciu selénu ( z kvasníc), a vitamín E (prírodná forma), pretože oba prípravky výrazne podporujú antioxidačnú kapacitu organizmu. Pravidelný prísun omega – 3 kyselín má v tomto prípade protizápalový účinok. odporúča sa strava bohatá na práve zinok a vitamín E. Jedálniček je dobré obohatiť o potraviny bohaté na zinok: obilniny, mäso, orechy, horčicu, tekvicové semienka, či jedlá na báze cibule.
Kedy ste boli naposledy u urológa? A boli ste vôbec???